Ban na Facebooku?

Cześć, tu ja - Marek Gwóźdź

Cześć, tu ja - Marek Gwóźdź

Konsultant,  FB Ads Specialist i Marketing Manager, geek e-marketingu. Potrzebujesz kampanii dedykowanej? Z pewnością Ci pomogę.

Współorganizator największego towarzyskiego turnieju siatkarskiego na świecie (Memoriał Wagnera), specjalista Social Media Ads u Pawła Domagały.

Pracuje z największymi markami w Polsce, Przygotowuje reklamy w 23 krajach Europy jak również w Stanach Zjednoczonych.

📩 Zapytaj mnie o kampanie reklamowe w Meta Ads

Ban na Facebooku może przydarzyć się każdemu. Nie znamy dnia ani godziny, kiedy administratorzy portalu zdecydują się na zablokowanie konta. Może mieć to poważne konsekwencje, zwłaszcza jeśli prowadzisz działania marketingowe czy reklamowe. Dlatego z tego tekstu dowiesz się, za co można go dostać, jak go uniknąć, a także podpowiem, co zrobić, gdy taka sytuacja Cię dopadnie. 

Dlaczego moje konto na Facebooku zostało zablokowane? 

Budzisz się rano i już chcesz scrollować kilometry swojego news feedu, ale nie możesz się zalogować… WTF? 

Jeżeli konto zostało zablokowane lub zostaną ograniczone niektóre funkcje (jak choćby wysyłanie wiadomości lub aktywność na na grupach), Facebook wyraźnie Cię o tym poinformuje. Całkowity ban oznacza, że nie możesz zalogować się na swoje konto, a w czasie próby dostaniesz wyraźny komunikat o blokadzie.

Mogło ono zostać zablokowane (nawet bez wcześniejszego ostrzeżenia) z naprawdę z wielu powodów, które naruszają Regulamin Facebooka. A są to m.in.: 

  • publikowanie treści niezgodnych z Regulaminem ,
  • podszywanie się pod innych,
  • posługiwanie się fałszywymi danymi, jak imię i nazwisko,
  • spam,
  • podżeganie do czynów zakazanych,
  • nękanie,
  • zachowania niedozwolone na portalu.

Co ważne, poważne naruszenia Standardów społeczności Facebooka mogą grozić dożywotnią banicją i administracja nie przywróci takiego konta

Co zrobić, gdy konto na Facebooku zostało zablokowane? 

Ban to jeszcze nie koniec świata. Może on trwać kilka godzin, albo kilka dni, albo kilka tygodni – niestety nie ma tu jednej reguły i jesteśmy skazani na łaskę i niełaskę portalu. Ale przynajmniej zaliczysz solidne ćwiczenie cierpliwości.

Może się zdarzyć, że Twoje konto zostanie zablokowane przez pomyłkę. Jeśli uważasz, że ta decyzja jest niesprawiedliwa, wypełnij specjalny formularz, by złożyć wniosek o weryfikację.

To tak naprawdę wszystkie możliwości, jakie ma standardowy użytkownik. Sprawa wygląda jednak inaczej, gdy posiadasz konto firmowe i prowadzisz aktywne działania biznesowe. 

Business Manager – przywileje dla wybranych

Posiadanie konta w Menedżerze firm sprawia, że Facebook zaczyna traktować takie osoby bardziej przychylnie. 

Nieważne, czy zajmujesz się obsługą stron globalnych brandów, ustawiasz reklamy za setki tysięcy złotych miesięcznie czy pomagasz lokalnej cukierni rozkręcić biznes, dla Facebooka jesteś reklamodawcą – czytaj: źródłem dochodu. A nikt przecież nie chce, żeby ono wyschło 😉 

Możesz się zżymać na taki stan rzeczy i frustrować na brak równości, ale zwyczajnie tak to działa i nic nie wskazuje na to, by mogłoby się coś zmienić. Skoro już funkcjonujemy w tym świecie, trzeba się po prostu dostosować.

Chcesz wiedzieć, jak założyć konto w Business Managerze? Wszystko tłumaczę krok po kroku w tym artykule.

Konto w Menedżerze pozwoli na dalszą komunikację z odbiorcami przy pomocy fanpage’a – potrzebujesz do tego dostępu do konta bez nałożonej blokady.

Jak to możesz zrobić?

Jeśli pracujesz w teamie, podaj znajomemu korzystającemu z Business Managera adres URL. Potem wystarczy tylko wysłać prośbę o administrowanie Twojej strony. Pomimo blokady konta, dostaniesz mailowe powiadomienie o tym zapytaniu. Potwierdź je. 

Będziesz mógł zarządzać tym fanpage’em zaraz po tym, jak dostaniesz się do jego Business Managera. W tym celu załóż drugie konto, by mógł dodać Ciebie jako swojego współpracownika i nadać dostęp administratorski.

Zadbaj o to, by nowe konto miało zdjęcie profilowe, znajomych i zwyczajnie brzmiącą nazwę. Będzie ono kołem ratunkowym na czas trwania blokady i w razie podobnych wpadek w przyszłości. 

Ważne, by wszystko odbywało się w ekosystemie Business Managera. Kolejny administrator w koncie z historią reklamową nie powinien wzbudzić aż takiej uwagi, jak stworzenie całkowicie nowego konta i podpięcia go do istniejącej strony.

Business Manager umożliwia także kilka form kontaktu z supportem Facebooka. Nie śmiej się – to jest naprawdę możliwe. Nie wierzysz? Przekonaj się i przeczytaj ten tekst

Jak uniknąć bana na Facebooku? 

Nie będę wielkim odkrywcą. Po prostu przestrzegaj Regulaminu i Standardów społeczności – przecież zobowiązałeś się do tego, zakładając konto. Bo przecież przeczytałeś je wcześniej, prawda? 

Unikaj także korzystania z serwerów proxy lub tych, które używają anonimowych adresów IP. Może mieć to negatywny wpływ na konto i ogólne bezpieczeństwo sieci. 

Facebook umożliwia proces uwierzytelniania na wielu urządzeniach. Pomimo tego nie korzystaj z portalu na kilku urządzeniach w tym samym czasie. Może to być zinterpretowane jako naruszenie bezpieczeństwa. Po prostu pamiętaj o tym, żeby wylogować się na jednym urządzeniu przed próbą logowania się na innym.

 

Zablokowane konto to jedno. Ale co zrobić, by odzyskać zhakowane konto na Facebooku?

Czytaj również:

1 Comment

  1. Za krytkę złodzieji złomu dostałem bana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + pięć =