Jak odzyskać zhakowane konto reklamowe na Facebooku?

Jak odzyskać zhakowane konto reklamowe na Facebooku_
Cześć, tu ja - Marek Gwóźdź

Cześć, tu ja - Marek Gwóźdź

Konsultant,  FB Ads Specialist i Marketing Manager, geek e-marketingu. Potrzebujesz kampanii dedykowanej? Z pewnością Ci pomogę.

Współorganizator największego towarzyskiego turnieju siatkarskiego na świecie (Memoriał Wagnera), specjalista Social Media Ads u Pawła Domagały.

Pracuje z największymi markami w Polsce, Przygotowuje reklamy w 23 krajach Europy jak również w Stanach Zjednoczonych.

📩 Zapytaj mnie o kampanie reklamowe w Meta Ads

Zhakowane konto reklamowe na Facebooku. W świecie cyfrowym – pomimo coraz to nowych rozwiązań, zabezpieczeń i panującego od kilku lat safety first – wciąż narażeni jesteśmy na oszustwa i złodziejskie praktyki. Kradzież konta lub jego przejęcie to jedno z bardziej frustrujących zdarzeń, na które jesteśmy narażeni. Jest to tym bardziej niebezpieczne, ponieważ możesz wtedy stracić dostęp do konta reklamowego i konta reklamowego – nie wspominając o ewentualnej utracie pieniędzy z podpiętej karty.

Zastanawiasz się pewnie teraz, jak odzyskać zhakowane konto reklamowe. Czy jest to w ogóle możliwe? Odpowiedź jest prosta. Tak. I o tym właśnie Ci dzisiaj opowiem.

Nie możesz się zalogować na swoje konto? Może ktoś się do niego dobrał!.

Wyobraź sobie jeden ze swoich największych koszmarów – także jako marketera. Budzisz się rano i masz problem z dostępem do własnego profilu na Facebooku. Włos jeży się na głowie, narastająca panika rozsadza od środka. A do tego podejrzewasz, że to nie jest zwyczajowy bug, ale Twoje konto zostało przejęte przez hakerów.

 

Spokojnie.

Jeszcze nic się nie stało.

Weź głęboki oddech i…Wejdź na stronę facebook.com/hacked.

Zhakowane konto na Facebooku

Administratorzy portalu przygotowali na takie sytuacje specjalny formularz, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces. Konieczne będzie wprowadzenie swojego adresu e-mail lub telefonu kontaktowego, z którym powiązane zostało konto.

Ciekawostka: prawidłowo zalogowany użytkownik na tej stronie zobaczy inne opcje. Możesz tu m.in. zgłosić konto osoby, która się pod ciebie podszywa.

 

To jednak nie koniec.

Proces weryfikacji nie należy do najkrótszych i najważniejszą rolę odgrywa w nim czas zgłoszenia. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Może się zdarzyć, że wyczerpiesz wszystkie możliwości, a konsultant Facebooka jeszcze do Ciebie nie dotrze w nawale pracy – wtedy Twoje konto (najpewniej) zostanie zablokowane.

Spokojnie, to jeszcze nie koniec świata. Będziesz mógł skorzystać z pomocy znajomych lub zaufanych kontaktów – o tym jednak za chwilę.

Najpierw skupmy się na procesie weryfikacji i odzyskiwania konta…

Zhakowane konto. Facebook prosi mnie o dowód tożsamości – co mam zrobić?

W toku całego postępowania możesz zostać poproszony o przesłanie kopii dokumentu zawierającego Twoje imię i nazwisko.

Portal czyni to zazwyczaj w kilku konkretnych sytuacjach:

  • potwierdzenie, że konto, do którego chcesz uzyskać dostęp, rzeczywiście jest Twoje
  • potwierdzenia imienia i nazwiska.
  • pomoc w zapobieganiu takim nadużyciom, jak phishing czy manipulacja sytuacją polityczną.

Najczęściej będzie to dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem wydany przez organ administracji publicznej, jak choćby akt urodzenia, prawo jazdy, paszport czy wiza.

Jeśli nie masz takiego dokumentu, możesz przesłać dwa inne dokumenty tożsamości niewydane przez administrację publiczną. Mogą to być m.in. wyciąg bankowy, świadectwo pracy, karta kredytowa, licencja zawodowa, a nawet zdjęcie ze szkolnej kroniki. Każdy z takich dokumentów musi zawierać Twoje imię i nazwisko, a co najmniej jeden powinien mieć datę urodzenia i/lub zdjęcie.

WAŻNE: aby zapobiegać tworzeniu fałszywek czy innym nadużyciom, Facebook nie akceptuje zdjęć zmodyfikowanych cyfrowo w celu ukrycia niepotrzebnych informacji. Możesz to zrobić, zanim sfotografujesz dokument.

Ta procedura stanowi dodatkowe zabezpieczenie i  gwarancję, że jesteś jedyną osobą mającą dostęp do Twojego konta. Przesłąny dokument zostanie specjalnie zaszyfrowany i bezpiecznie przechowywany – nie będzie on widoczny na profilu ani dla innych użytkowników portalu.

Pamiętaj też, żeby wysyłać tylko wymagane dokumenty. Nie rób niczego na zapas, ponieważ wysłanie większej liczby może znacząco wydłużyć proces weryfikacji.

Mam dla Ciebie jednak ważną radę:

Weryfikuj korespondencję od Facebooka!

Odzyskiwanie dostępu do własnego konta jest jednym z tych momentów, kiedy owiany legendami kontakt z supportem Facebooka, może naprawdę dojść do skutku.

Nie odpowiadaj jednak bezwiednie na każde wezwanie do wysyłania jakichkolwiek dokumentów.

Koniecznie zweryfikuj nadawcę takiej wiadomości. Mail z taką prośbą powinien być wysłany z domeny należącej do Facebooka. Oznacza to, że w adresie widnieć będzie facebook.com lub facebookmail.com.

Zhakowane konto na Facebooku

Jak to sprawdzić?

Wystarczy, że w programie pocztowym rozwiniesz szczegóły dotyczące nadawcy i wszystko stanie się jasne.

Nie przesyłaj dokumentu nikomu innemu

Łudząco profesjonalnie wyglądająca wiadomość może okazać się niebezpiecznym scamem lub wirusem.

Ostrożność to podstawa.

Nie mogę się odnaleźć!

O wrogim przejęciu konta mogą świadczyć także dwa symptomy:

  • nie da się go wyszukać na portalu
  • znajomi nie mogą odnaleźć Twojego profilu na swojej liście

Co robić, jeśli nie można znaleźć konta prywatnego na Facebooku?

W takim przypadku wejdź na stronę: https://www.facebook.com/login/identify

O ile nie zostały zmienione dane, jak e-mail i numer telefonu, sprawdzisz tam, jaki profil jest do nich przypisany.

Zhakowane konto. Czy inna osoba może pomóc w odzyskiwaniu konta? 

Tak, i to na kilka sposobów.

Na początku możesz poprosić swojego znajomego, aby sprawdził w Twoim profilu sekcję Informacje. W aplecie Informacje dodatkowe widnieć będą przypisane do profilu dane. Niech wyśle Ci adres e-mail lub numer telefonu, byś mógł je zweryfikować i ewentualnie podjąć kolejne kroki.

Jeśli masz pewność, że Twoje konto zostało przejęte, inna osoba może wystosować odpowiednie zgłoszenie do administracji Facebooka.

W tym celu wykonać następujące kroki:

  • Przejdź na dany profil
  • Kliknij ikonkę wielokropka
  • Wybierz opcję „uzyskaj wsparcie lub zgłoś profil”, a potem „chcę pomóc” i „zhakowanie konta”.

To tylko kilka chwil, a naprawdę mogą pomóc i przyspieszyć odzyskanie konta.

zhakowanie konta na Facebooku

Konto firmowe – inni użytkownicy też mogą pomóc 

Jak wspomniałem na początku, utrata dostępu do konta może być szczególnie niebezpieczna w przypadku zarządzania kontem firmowym i kontem reklamowym. Nawet jeśli tylko podejrzewasz, że coś może być nie tak, działaj jak najszybciej!

Poproś osobę, mającą administratorski dostęp do tych zasobów, by jak najszybciej weszła na https://business.facebook.com/. Z poziomu ustawień będzie ona w stanie usunąć zhakowany profil z Menedżera Firmy.

Inni użytkownicy zespołu z dostępem do Business Managera mogą spróbować sprawę zgłosić bezpośrednio do konsultantów Facebooka.

Tak, jest to możliwe.

Owiany legendami support Facebooka naprawdę istnieje i można się z nim połączyć np. poprzez chat. 

Chcesz wiedzieć, jak skontaktować się z Facebookiem? Wszystkie możliwości opisałem tutaj.

A co w wypadku utraty pieniędzy?

Czasem nie uda się jednak zareagować w porę i zhakowane konto zostanie wykorzystane do uruchomienia płatnych reklam zupełnie innego profilu. 

Natychmiast zgłoś to obsłudze Facebooka, a także policji. Raczej nie trzeba się martwić o odzyskanie wydanej kwoty. W takich sytuacjach Facebook zazwyczaj zwraca wszystkie środki.

Ostatnia deska ratunku

Jeśli żadne z podejmowanych działań nie przyniesie skutku, możesz skorzystać jeszcze z opcji odwołania się od decyzji portalu na stronach serwisu rządowego . Do wysłania takiego zgłoszenia wymagane jest posiadanie profilu zaufanego.

Chcesz uniknąć tego całego zamieszania i nerwów z nim związanych? Już teraz dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje konto na Facebooku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − trzy =