Facebook Protect – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Facebook Protect - wszystko, co powinieneś wiedzieć
Cześć, tu ja - Marek Gwóźdź

Cześć, tu ja - Marek Gwóźdź

Konsultant,  FB Ads Specialist i Marketing Manager, geek e-marketingu. Potrzebujesz kampanii dedykowanej? Z pewnością Ci pomogę.

Współorganizator największego towarzyskiego turnieju siatkarskiego na świecie (Memoriał Wagnera), specjalista Social Media Ads u Pawła Domagały.

Pracuje z największymi markami w Polsce, Przygotowuje reklamy w 23 krajach Europy jak również w Stanach Zjednoczonych.

📩 Zapytaj mnie o kampanie reklamowe w Meta Ads

Facebook Protect. Facebook wciąż stara się zapewnić bezpieczeństwo swoim użytkownikom. Obserwując kolejne afery, trudno stwierdzić, że wszystkie działania można określić sukcesem. Kolejnym rozwiązaniem – obligatoryjnym dla użytkowników – jest Facebook Protect. Czym jest Facebook Protect? Jak działa? Jak go włączyć? Co się stanie, gdy go nie uruchomisz? To tylko kilka pytań, na które dziś odpowiem. Czytaj do końca!

Czym jest Facebook Protect? 

Facebook Protect to specjalny program dodatkowych zabezpieczeń, który ma podnieść poziom bezpieczeństwa kont bardziej narażonych na ataki hakerów niż inne. 

Nie jest on żadną nowością. 

Facebook Protect powstał już w 2019 roku i od tego momentu był dostępny w wielu krajach świata. Do Polski trafił jednak dopiero pod koniec 2021 roku. Pierwsze zapowiedzi pojawiły się już w listopadzie, a wraz z początkiem grudnia zaczął oficjalnie funkcjonować. 

Meta postanowił objąć swoim programem także profile w naszym kraju. Decyzja ta została zapewne przyspieszona kolejnymi aferami wizerunkowymi i wyciekami danych. Mimo wszystko, jeśli prowadzisz profile publiczne, które obserwuje mnóstwo osób, możesz spodziewać się (jeśli jeszcze go nie dostałeś) specjalnego powiadomienia, wymagającego włączenia usługi. 

Nie musisz tego robić od razu, jednak kompletne zignorowanie go, spowoduje brak dostępu do konta. 

Na czym tak naprawdę polega Facebook Protect? Jak włączyć tę funkcję? Czego będzie to wymagało od Ciebie? 

Jak włączyć Facebook Protect?

Na szczęście nie będziesz zmuszony do przechodzenia przez skomplikowane procedury. 

Gdy pojawi się odpowiedni komunikat, wystarczy, że wybierzesz silne hasło oraz uwierzytelnianie dwuskładnikowe. I przejdziesz przez kilka kroków.

Zobacz, jak przebiega włączenie Facebook Protect: 

Facebook Protect jak włączyc

Facebook Protect

Facebook protecta - twoje haslo

Zarówno nowe hasło, jak i uwierzytelnianie dwuskładnikowe postawią zaporę, którą będzie trudniej złamać, by “włamać się” na Twoje konto. 

Ze względów bezpieczeństwa stron na Facebooku, administratorzy mają być poddawani szczegółowej autoryzacji. Oprócz uwierzytelniania, konieczne będzie także podanie kraju zamieszkania oraz posługiwania się prawdziwymi danymi (imię i nazwisko). Dodatkowym wymogiem jest także fakt, by mieć tylko i wyłącznie jeden profil na platformie. 

Jeśli nie chcesz od razu uruchamiać Facebook Protect, możesz go włączyć ręcznie w Ustawieniach Bezpieczeństwa.

Krok 1

Otwórz aplikację Facebook (Meta) i kliknij ikonę trzech pasków, na desktopie będzie to strzałka w dół umieszczona w prawym górnym rogu.

Krok 2

W menu kliknij opcję “Ustawienia i Prywatność”, a potem przejdź do Ustawień.

Krok 3

Odszukaj pozycję Hasło i zabezpieczenia;

Krok 4

Wybierz Facebook Protect – tuż obok ikony tarczy;

Nie jest to wyjątkowo trudne, nawet dla laika – system praktycznie poprowadzi Cię za rękę. 

Gdy cały proces zakończy się powodzeniem, otrzymasz odpowiednie potwierdzenie i będziesz mógł wrócić do korzystania z Meta. Wystarczy, że klikniesz w aplet “Gotowe”. 

Najważniejszymi elementami będzie sprawdzenie siły obecnego hasła (może wystąpić konieczność zmiany) oraz aktywowanie tzw. 2FA, czyli dwuetapowej weryfikacji. Prócz podania prawidłowych danych, czasem system poprosi Cię o potwierdzenie logowania z innego urządzenia, gdy uzna miejsce ostatnich aktywności za podejrzane.

Najczęściej będą to dwie opcje – wysłanie specjalnego kodu SMS lub wykorzystanie kodu wygenerowanego przez aplikację Google Authenticator. Zdecydowanie polecam tę drugą opcję – pomoże Ci ona uniknąć przykrych niespodzianek podczas awarii Facebooka. 

Nie mam jeszcze opcji Facebook Protect. Co robić? Czy stracę całkowity dostęp do swojego konta?

Hmm… Na razie po prostu śpij spokojnie. 

Najwidoczniej system (jeszcze) nie uważa Twojego profilu za narażony na hakerskie ataki. Póki nie dostaniesz wymaganego komunikatu, nie musisz włączać tej usługi. 

Możesz być jednak przygotowany na to, że w 2022 roku taki monit otrzymasz. Meta (Facebook) ogłosił bowiem, że będzie pracować nad rozszerzeniem dostępności programu o kolejne kraje. 

Nawet jeśli jeszcze nie jesteś w gronie administratorów objętych programem Facebook Project, zadbaj o bezpieczeństwo swojego konta i zarządzanych stron. Żyjemy w czasach, że naprawdę silne hasło czy dwuetapowe logowanie powinno być powszechnym standardem. 

A Ty co o tym sądzisz? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 3 =