Uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku! Po co to komu?

Cześć, tu ja - Marek Gwóźdź

Cześć, tu ja - Marek Gwóźdź

Konsultant,  FB Ads Specialist i Marketing Manager, geek e-marketingu. Potrzebujesz kampanii dedykowanej? Z pewnością Ci pomogę.

Współorganizator największego towarzyskiego turnieju siatkarskiego na świecie (Memoriał Wagnera), specjalista Social Media Ads u Pawła Domagały.

Pracuje z największymi markami w Polsce, Przygotowuje reklamy w 23 krajach Europy jak również w Stanach Zjednoczonych.

📩 Zapytaj mnie o kampanie reklamowe w Meta Ads

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku! Bezpieczeństwo w sieci to podstawa w naszych czasach. Chcemy, by nasze dane były bezpieczne i nikt niepożądany nie miał do nich dostępu – także w mediach społecznościowych. Meta (Facebook) stara się o nie dbać na wiele sposobów. Jednym z nich jest tzw. uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Czym jest dokładnie? Jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe? I dlaczego jest tak ważne? To tylko kilka pytań, na które dziś znajdziesz odpowiedź. 

Czym jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

Standardowa metoda logowania się do serwisów społecznościowych czy poczty e-mail obejmuje podanie loginu i hasła. Niestety, często dość łatwo można je odgadnąć lub przejąć, a cyberprzestępców nie brakuje. 

Właśnie dlatego potrzebujemy kolejnego “składnika”, który podniesie poziom bezpieczeństwa naszych kont. 

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to dodatkowa funkcja zabezpieczeń, która pomaga chronić Twoje konto, hasło, a także strony, którymi zarządzasz.

Po konfiguracji uwierzytelniania wymagane będzie wprowadzenie kodu lub potwierdzenie próby logowania za każdym razem, gdy spróbuje się zalogować do Facebooka z innej przeglądarki lub niezapisanego urządzenia mobilnego.

Jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

Chcąc włączyć opcję uwierzytelniania dwuskładnikowego i nią zarządzać, musisz wykonać jedynie trzy kroki: 

  1. Przejdź do menu Ustawienia bezpieczeństwa i logowania
  2. Przewiń do opcji Używanie dwuskładnikowe i kliknij aplet Edytuj.
  3. Wybierz opcję zabezpieczającą i postępuj zgodnie z instrukcjami. 

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe

W czasie konfigurowania dostaniesz monit o wyborze jeden z trzech metod zabezpieczających. Będą to: 

  • Dotknięcie klucza zabezpieczeń na kompatybilnym urządzeniu
  • Specjalne kody logowania z zewnętrznej aplikacji uwierzytelniającej
  • Wiadomości SMS z kodami w smartfonie. 

 

Osobiście polecam opcji numer 2 (sam korzystam z Google Authenticator). Daje ona większą pewność niż wewnętrzny system powiadomień SMS, który często płatał nieprzyjemne figle. 

Co jeszcze musisz wiedzieć o uwierzytelnianiu dwuskładnikowym? 

Jeśli wcześniej nie zapisałeś przeglądarki lub smartfona, to po włączeniu opcji uwierzytelniania otrzymasz taką prośbę. Dzięki temu nie będziesz musiał podawać kodu przy kolejnym logowaniu. Dla swojego bezpieczeństwa, nigdy nie wybieraj opcji zapisu, gdy korzystasz z urządzenia publicznego, do którego mogą mieć dostęp osoby postronne. 

Załóżmy, że wybrałeś uwierzytelnianie z wykorzystaniem kodów SMS. Standardowo do konfiguracji zostanie Ci zaproponowany numer, który został już dodany do Twojego konta. Możesz też dodać nowy numer.

Dlaczego uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest tak ważne? 

Nie chcesz, żeby ktoś niepożądany włamał się na Twoje konto, prawda? Szkód i zagrożeń takich okoliczności może być wiele: kradzież tożsamości, próby wyłudzeń, szantaż, upublicznienie prywatnych zdjęć. Nie mówiąc o przejęciu prowadzonych przez Ciebie profili. 

Oczywiście, dwuetapowe uwierzytelnianie nie jest jednym jedynym rozwiązaniem na to, by dodatkowo zabezpieczyć Twoje konto. Kolejnym jest program Facebook Protect

Niestety, tylko 30% użytkowników używa uwierzytelniania dwuskładnikowego. W dobie troski o bezpieczeństwo danych, to zdecydowanie za mało! Niby boimy się, a jednak nie robimy nic, by zabezpieczyć konto. 

 

A jak jest z Tobą? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + czternaście =