Jak zoptymalizować kanał i video na YouTube? (audyt YouTube)

Cześć, tu ja - Marek Gwóźdź

Cześć, tu ja - Marek Gwóźdź

Konsultant,  FB Ads Specialist i Marketing Manager, geek e-marketingu. Potrzebujesz kampanii dedykowanej? Z pewnością Ci pomogę.

Współorganizator największego towarzyskiego turnieju siatkarskiego na świecie (Memoriał Wagnera), specjalista Social Media Ads u Pawła Domagały.

Pracuje z największymi markami w Polsce, Przygotowuje reklamy w 23 krajach Europy jak również w Stanach Zjednoczonych.

📩 Zapytaj mnie o kampanie reklamowe w Meta Ads

Ze względu na stale rosnącą ilość treści na YouTube, musisz upewnić sie, że Twój film pozycjonuje się w wynikach wyszukiwania. Nie ma znaczenia czy dopiero planujesz otworzyć swój kanał na YouTube, czy działa już od dawna – każda chwila na optymalizację jest dobra.

Zebrałem dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, które poprawią widoczność Twojego kanału i filmów. Sprawdź je!

Jak optymalizować kanał na YouTube?

1. Wybierz nazwę dla Twojego kanału na YouTube

Pomyśl o nazwie odpowiedniej do tego, w jakim celu kanał został utworzony (może być nazwa Twojej firmy, nazwa zespołu itp.)

  • Warto wziąć pod uwagę, że nazwa powinna być łatwa do zapamiętania.
  • Jeśli to możliwe, powinna wskazywać, jakiej zawartości  może oczekiwać widz na kanale

2. Przygotuj opis kanału

  • opis kanału powinien być dokładny a zarazem zwięzły
  • powinien zawierać najważniejsze słowa kluczowe na początku

3. Wybierz ikonę kanału

  • ustaw ikonę kanału tak, aby można było ją łatwo powiązać z firmą lub samym kanałem. To pozwoli na większe zaufanie użytkowników.

4. Przyślij swoją grafikę na tzw. cover photo

U góry strony głównej kanału znajduje się obraz nagłówka.

  • pamiętaj, jak ważna jest spókjna identyfikacja wizualna kanału – spraw, że Twój kanał będzie bardziej niezapomniany dla widzów,

5. Twórz playlisty

Playlista to kolekcja video. Jeśli pogrupujesz swoje filmy na playlistach istnieje większa szansa, że użytkownicy ją znajdą.

6. Dodaj link do swojej witryny internetowej i mediów społecznościowych w zakładce informacje.

Odpowiednie ikony będą wyświetlane jako nakładki na grafikę kanału. Możesz dołączyć linki do social mediów, www, sklepu lub produktu. Pozwoli to użytkownikom łatwo znaleźć to, czego szukają.

audyt cover-photo-youtube

7. Ustaw polecane kanały

Dodanie nawet kilku polecanych kanałów wzbogaci zarówno zawartość jak i wiarygodność kanału.

8. Wybierz lub prześlij ziwastun kanału

Zwiastun kanału to krótki film, któy będzie odtwarzany automaytcznie, gdy użytkownik odwiedzi Twój kanał. Ten zwiastun, może być Twoją jedyną szansą na zdobycie lub utratę subskrybentów.

9. Dostosuj swój URL kanału na YouTube

Nazwa youtube.com/c/PawełDomagałaOfficial jest o wiele łatwiejsza do zapamiętania niż domyślna nazwa, na przykład youtube.com/channel/UCn1OVxLbBGWb0qo1NZEfx5g  prawda?

Przejdź do Ustawień a następnie wybierz Ustawienia zaawansowane aby dostosować adres URL kanału.

10.  Dodaj słowa kluczowe do kanału

Pamiętaj, że trafne słowa kluczowe mogą pomóc użytkownikom odkryć Twój kanał YouTube podczas wyszukiwania w Google, YouTube i innych wyszukiwarkach.

Czytaj więcej: Jak efektywnie używać tagów i hashtagów na YouTube?

JAK OPTYMALIZOWAĆ VIDEO NA YOUTUBE?

1.Optymalizuj tytuł video

Podobnie jak w przypadku optymalizacji stron www, tytuł video jest bardzo ważny. Powinieneś spróbować umieścić w nim ważne słowa kluczowe pokazujące istotę filmu.

Tytuł video nie powinien być dłuższy niż 70 znaków (wliczając spacje). Mimo, że YouTube ma limit 100 znaków dla tytułów, wszystko powyżej 70 znaków zostanie obcięte w większości wyników wyszukiwania.

2. Przygotuj opis filmu

Kluczową kwestią jest to, że opis powinien informować o zawartości, ale także, że powinien zawierać najważniejsze słowa kluczowe. Opis powinien być unikalny. Podobnie jak Google, YouTube nie lubi duplikatów.

➡ początek opisu jest wyświetlany w wynikach wyszukiwania, dlatego najważniejsze wyrażenia powinny już być uwzględnione w tej części.

3. Dodaj napisy do filmów

YouTube zalewa dodanie transkrypcji, innymi słowy napisów do filmu. YouTube indeksuje je i wykorzystuje je jako ważny czynnik przy podejmowaniu decyzji o kolejności wyświetlanych wyników.

Czytaj więcej: Jak dodać napisy do video na Facebook?

4. Dodaj tagi do video na YouTube

Tagi powinny zawierać słowa kluczowe najlepiej odzwierciedlające treść video. Powinieneś także dołączyć znaczniki w przymiotnikiem, ponieważ użytkownicy często szukają dłuższych fraz. Tagi umożliwiają także wyświetlanie filmów w sekcji 'pokrewny film’.

Czytaj więcej: Jak efektywnie używać tagów na YouTube?

5. Dodaj słowa kluczowe do tytułów, opisów i tagów video.

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących optymalizacji video w serwisie YouTube jest wybór odpowiednich słów kluczowych. Warto więc poświęcić trochę czasu i zastanowić się, jakie zwroty pasują do opisu filmu a tym samym jak zwiększyć prawdopodobieństwo znalezienia go przez użytkownikow YouTube.

6. Dodaj karty do filmu

Możesz dodać linki innych filmów, playlist lub pokrewnych stron za pomocą kart. Karty są wyświetlane w postaci pasków informacyjnych widocznych w prawym górnym rogu video, w który użytkownicy mogą kliknąć.

audyt youtube karta na yt

Warto dodawać je zawsze tam, gdzie być może nasz widz będzie chciał uzyskać więcej informacji na temat omawiany w filmie. Dodawanie kart do filmów pomoże Ci promować swój kanał i markę.

7. Ustaw ekrany końcowe

Podobnie jak wyżej wymmienione karty, jest to funkcja, dzięki której możesz skierować widza do kolejnych materiałów. Jak sama nazwa wskazuje, możesz dodać ekran końcowy do ostatnich kilku sekund filmu.

Ekrany końcowe i karty wydłużają czas oglądania naszego kanału.

Czytaj więcej: Dlaczego akurat watch time na YouTube jest ważny?

8. Dostosuj miniatury video na YouTube

Możesz dodać niestandardową miniaturę każdego filmu. Tworząc go, pamiętaj, że musisz wyróżniać się spośród wielu innych miniatur na YouTube i w sieci, ale przedewszystkim nie zapominaj, że musi być powiązana z tematem filmu.

Miniatura video ma ogromny wpływ na współczynnik wyświetleń filmu.

OK! Teraz już wiesz, co jest ważne, gdy prowadzisz kanał. Upewnij się, że Twój kanał i filmy są dobrze zoptymalizowane. Jeśli nie, napraw to szybko!

Optymalizacja z pewnością przyniesie wiele korzyści i zwiększy ruch na Twoim kanale.

2 Comments

  1. […] Jak zoptymalizować kanał i video na YouTube? (audyt YouTube) […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − trzy =